Víkendové výsledky Tréninkový plán Rozpis víkendových zápasů

Uvodni strana - celé texty

Valašské Meziříčí - historie kopané ve městě - část 2.


Vážení příznivci kopané!
Slíbil jsem vám pokračování informací a zajímavostí z prvních let krásného sportu zvaného fotbal v našem městě.
Pojďme se spolu vrátit v čase o 95 let.

Je čtvrtek 8. května 1925, osmá hodina večerní a v hotelu Přerov se schází 83 sportovních nadšenců. Slovo si vzal MUDr. O. Levý (rovněž Lévy, Löw, Löwy či Lövy) a, jak referuje tehdejší tisk: „Promluvil o významu schůze, která se koná za účelem založení klubu, jehož cílem je pěstovati sport a to footbal, lehkou atletiku a tennis.“
Týdeník Radhošť (tehdy vycházející), z něhož cituji, spolu s dalšími informacemi o složení prvního klubového výboru, na závěr dodává: „Vítáme srdečně založení tohoto klubu a vyzýváme všechny bez rozdílu politického i náboženského vyznání, aby přistupovali za členy.“ Krásná náborová věta, není-liž pravda?
Třeba vám jména tehdejších členů výboru vybaví některou ze vzpomínek vašich rodičů či prarodičů. Uvedu pár z nich. Prvním předsedou klubu byl zvolen MUDr. O. Levý, místopředsedou kapitán Strava (rovněž první trenér a častý rozhodčí zápasů), sekretářem Ing. (tehdy ovšem psáno inž.) Zámrský, pokladníkem pokladník Agrobanky p. Dobiáš a zapisovatelem typograf p. Gratz. (Zajímavé, jak se vlastní profese hodí i v klubovém prostředí.)

Tak tedy klub máme založen a co dál? V první části našeho povídání jsem se zmínil o sportovní obuvi a dresech a pár dnů po oficiálním vzniku S. K. Valašské Meziříčí se v dalším týdeníku (Lubina) objevuje tato „skrytá“ žádost: „Sportovní klub ve Valašském Meziříčí konečně po delších přípravách byl ustaven. Klub bude pěstovat kopanou, lehkou i těžkou atletiku a tenis. Je nyní otázkou nejbližší doby zakoupení potřebných sportovních potřeb, k čemuž je nutná pomoc i širší veřejnosti.“

Ve stejném vydání novin se nachází i apel na město Valašské Meziříčí: „Haló, město! Jsme tady a chceme krát kopanou, ale nemáme kde!“
Pokud raději chcete tehdejší originál, tady je: „Sportovní klub ve Valašském Meziříčí před nedávnem založený, potřebuje pro pěstování kopané i ostatních sportů řádné hřiště. Je nutno, aby povolaní činitelé uznali potřebu sportovního klubu v našem městě a klub v jeho snahách podporovali. Obec má dosti pěkných míst, takže mohla by klubu dáti do vínku pozemek pro zřízení hřiště.“
Zastupitelé rozhodli velmi rychle. Že by i tehdy už fungoval účinný lobbing? Opět týdeník Radhošť: „Ještě v polovici července (1925) dojde k prvnímu zápasu. Hřiště „za Zádruhou“ se upravuje.“

Předpokládám, že jste napnuti a chcete slyšet, kdy už „naši borci kopli do míče“ v oficiálním duelu. I tohle vám nezůstanu dlužen.
Předtím však ještě dvě zprávy:
Měsíc po svém vzniku, podal klub žádost o zařazení do fotbalových soutěží Slezské župy fotbalové.
Z výborové schůze, která se konala v pátek 26. června, se dozvídáme, že bylo „jednohlasně usneseno zakoupiti potřebné dresy, trainky a kopačky“.

Už vás déle nebudu týrat oddalováním faktických dat.
Vězte, že v neděli 26. července 1925 byl sehrán historicky první zápas S. K. Valašské Meziříčí na domácím hřišti. Soupeřem byl S. K. Frýdlant nad Ostravicí.
Před utkáním si v týdeníku Radhošť přáli úspěšný vstup do historie. Po zápasu, který vyhráli zkušenější hosté stejný tisk i tak opěvoval dobrý klubový start. Originál textu je půvabný a (i pro tehdejší fotbalovou terminologii) hodný ke zveřejnění: „V neděli 26. července sehrálo mužstvo S. K. Valašské Meziříčí prvý zápas na svém hřišti proti S. K. Frýdlantu. Přes to, že bylo mužstvo Val. Meziříčí ve stálé převaze, Frýdlant to rozdílem 2 goalů v poměru 5:3 vyhrál.
Správný výsledek měl by být 3:1 aneb 4:1
(pro SKVM). Vinu na porážce nese kapitán mužstva, který během zápasu provedl velkou změnu mužstva. Oba obránce dal dopředu a sám šel s jedním útočníkem do obrany. Následek toho objevil se v podobě 3 goalů. Jeden goal proti S. K. Valašské Meziříčí byl vlastní, vstřelený backem Michoňkem.
Celkový úspěch tohoto prvého zápasu byl velmi pěkný. Četné obecenstvo přítomné zápasu bylo s podaným sportem spokojeno a jistě svou účastí snahy čilého, nedávno založeného S. K. Valašské Meziříčí podpoří.
Večer téhož dne uspořádán v zahradě „U Pustů“ večírek, kde v družné zábavě za zvuku hudby bylo milo posedět. Výsledek morální i finanční neděle 26. července jest skvělý.

Málem bych zapomněl faktické údaje o zápasu. Tady jsou:
S. K. Valašské Meziříčí - S. K. Frýdlant nad Ostravicí 3:5.
Tým S. K. Valašské Meziříčí nastoupil v sestavě: Bártl, Michoněk, Novák, Bílek, Pouska, Peřina, Vyškovský, Konvička, Šťuglík, Lukša (kapitán mužstva) a Ratiborský, trenér: kpt. Strava

A co bylo dál? O tom zase příště.
Karel Straka;-)
www.deza.cz
www.ifortuna.cz
www.lionsport.cz/
www.adidas.cz/
www.activecolour.com/
www.cscabot.cz
www.lvtrans.cz
www.valasskemezirici.cz
www.tsvm.cz
www.csad.cz
www.umrtvolky.cz
www.mlekarna-valmez.cz/
www.schott.com/
www.pneu-ukopeckych.cz/
www.robe.cz/
www.skalkalahudky.cz/