Víkendové výsledky Tréninkový plán Rozpis víkendových zápasů

U14 starší žáci

12. 4. 2018 – U15: Zdeněk Maléř - stálice našich trenérských řad


Vážení fotbaloví příznivci! Po krátké pauze pokračujeme v seriálu rozhovorů, ve kterých bychom rádi postupně představovali naše trenéry nejen ze sportovního pohledu, ale trošku poodhalíme i roušku jejich soukromí. Mnozí ze čtenářů rozhovorů dojdou k neobvyklému poznání, že trenér je naprosto normální člověk, který mimo lásky k fotbalu má i jiné záliby a koníčky.

Matadorem mezi valašskomeziříčskými trenéry je Zdeněk Maléř. Sedm let v našem klubu je dlouhá doba. Krátké vyzpovídání jej neminulo a trenér Maléř se odpovědí zhostil výborně.
Zdeňku, už jsi ve Valmezu trenérsky prošel mnoha kategoriemi, který tým je to nyní?
ZM: Teď jsou to starší žáci. Tým U15 je mým hlavním působištěm, od února se snažím vypomáhat i jejich mladším nástupcům u U14.
Fotbalové jaro se rozběhlo, zhodnoť nám podzimní část sezóny.
ZM: Výkony i umístění obou týmů odpovídají současným možnostem. Trápí nás úzký hráčský kádr (především U15) způsobený odchodem 3 hráčů do vyšších soutěží (BANÍK, Zlín, F.-M.), 4 hráči jsou dlouhodobě zraněni a další 4 skončili s fotbalem (což je v tomto věkovém období bohužel normální).
Trenérské plány na jaro 2018?
ZM: Za tým: Nadále co nejlépe pracovat se stávajícím kádrem tak, abychom byli všem soupeřům zdatným protivníkem. Za sebe: Nenechat se otrávit některými nesoudnými „trenéry z tribuny“. Kdo sleduje výkony našich kluků dlouhodobě, musí vidět, že u mnoha hráčů jsou znát fotbalové pokroky.
Na co v kategorii starších žáků kladeš důraz?
ZM: Na „první dotek“ s míčem a na snahu provádět všechny herní činnosti v maximální rychlosti a s patřičným nasazením.
Proč by kluci a holky měli přijít k fotbalu a proč právě do tvého týmu?
ZM: Jako učitel musím říci, že z výchovného hlediska není nic lepšího než kolektivní sport. Proč do mého týmu? Po sportovní stránce se snažím dát svým svěřencům vše nejlepší, co znám. No a po té lidské? Budu rád, když si na mně (třeba i za několik let) v dobrém vzpomenou.
Co by se mohlo v klubu/týmu zlepšit?
ZM: Občas nedostatek tréninkových ploch. Ale to je spíš povzdech na nevyzpytatelné počasí. A klasická odpověď snad všech trenérů ve srovnatelných klubech – materiální vybavení (míče, pomůcky). Zcela určitě by byla parádní jednotné klubové oblečení. Je mi jasné, že vše závisí především na financích. Takže každá maličkost vedoucí ke zlepšení je pro mě plusem.
Teď přichází na řadu něco osobního. Kdo tě přivedl k fotbalu?
ZM: Pocházím z fotbalové rodiny, takže hlavně táta.
Tvoje fotbalová kariéra?
ZM: Od žáků TJ Jiskra Dolní Bečva (Trochu se pochlubím – už v 16 letech jsem byl v kádru „A týmu“ v I. A třídě). Následovalo pražské intermezzo 1975/76 Sparta Praha "B" (3. liga), poté opět Dolní Bečva. 1. 7. 1980 - 30. 6. 1981 VTJ Písek (hrající trenér v Divizi A) a do mých 36 let zpět doma na Dolní Bečvě, s níž se nám na 3 roky podařilo nakouknout i do Krajského přeboru.
Co tvoje trenérská kariéra – kde, jak dlouho, který tým?
ZM: 1975/76 první trenérská stáž ve Spartě Praha B (3. liga). Následovala druhá trenérská stáž v Bohemians Praha (1978/79), dále divizní VTJ Písek 1980/81. Po návratu domů trenérské výpomoci v blízkém okolí. Od r. 2013 (3 roky) Hutisko-Solanec (I. A třída), 3 roky Zašová (I. B třída), 1 rok D. Bečva (I. A třída) a od r. 2011 trenér mládeže (převážně kategorie starších žáků) ve Valašském Meziříčí.
Zdeňku, k tomu všemu ještě za tebe doplním, že jsi absolventem Fakulty tělesné výchovy a sportu University Karlovy, kde jsi kromě učitelského studia absolvoval (u doc. Navary a Dr. Buzka) s diplomovou prací "Hodnocení účinnosti tréninkového procesu u družstev vrcholové kopané" a díky sportovním znalostem a dovednostem jsi držitelem licence Profi FAČR. Nezbývá než obdivovat tvou pestrou fotbalovou kariéru.
V našem povídání trošku odlehčíme. Ať všichni vidí, že i trenéři jsou naprosto pohodoví lidé.

Měl jsi/máš nějaký fotbalový vzor hráč/trenér?
ZM: Hráč jednoznačně Edson Arantes do Nascimento, tedy Pelé. To byl „pan“ fotbalista. Trenérský opět bez zaváhání - Václav Ježek (asi netřeba zdůvodňovat). Druhý je Tomáš Pospíchal. Co ten s tehdejší Bohemkou ve složitých podmínkách spolu s asistentem Josefem Zadinou dokázali… Neuvěřitelné!
Oblíbený fotbalový klub (samozřejmě vyjma „Valmezu“):
ZM: Jednoduchá odpověď – „Bílý balet“ – tedy Real Madrid.
Oblíbené jídlo? Pití?
ZM: Jsem nevybíravý člověk, tedy „všežravec“. Nikdy nepohrdnu kusem dobrého masa. A když je k tomu pivo jako křen… No jejda (úsměv).
Koníčky? Vyjma fotbalu.
ZM: Hudba!!! Hlavně rock od 60. do 90. let. Mám slušnou sbírku LP (asi 500 kusů). Ouuu… Já zapomněl, že mladší ročníky neví, co je LP. Tak tedy jsou to dlouhohrající vinylové desky, které na gramofonu tak krásně šumí (smích). Teď moji borci z U15 alespoň vědí, co mi mají pouštět na autobusových výjezdech. Tak čekám nějaké překvapení (smích).
Nesmím zapomenout na relax při práci na zahradě. Balzám na nervy.
Doporučíš nějaký film (tvůj oblíbený)?
ZM: Těžko říct, žánr jakýkoliv, je-li opravdu dobrý. Co nade vše nesnáším, tak „stupidní“ seriály. Bohužel je jich teď většina.
Ideální dovolená?
ZM: Určitě moře (úsměv). Koupání spojené s poznávacími výlety, to je pravá dovolená.
Cokoliv dalšího, co můžeme na webu zveřejnit:
ZM: (chvilka zamyšlení). Dovolím si opět trochu zvážnět. Ohromně mě mrzí reakce některých rodičů na dění na hřišti. Jejich ratolesti jsou v tomto věku stále ve fázi výuky krásné hry zvané fotbal. Potřebují povzbudit a zdravě motivovat. „Trenéři na tribuně“ opravdu nejsou tím, co kluci k dobrému výkonu potřebují. Prosím rodiče: Nechte pokyny na trenéra. Ví co, a proč dělá. A pokud si rodiče myslí, že by to uměli lépe, jsou do našich trenérských řad (po absolvování patřičné výuky) srdečně zváni.
Prošel jsem si fází, kdy jsem (zejména díky neadekvátním reakcím doprovodu fotbalistů) chtěl s trénováním skončit. Zjistil jsem, že pohled na kluky na hřišti, kteří plní moje pokyny a snaží se dodržovat natrénované dovednosti a předvést fotbalové umění jsou pro mě správnou náplastí. I proto jsem se nevzdal.
Rád bych ukončil rozhovor jedním přáním: „Rodičové fanděte nám, ale nepleťte se nám do toho.“ A dodám jeden ohromně pravdivý citát: „Hlavně se z toho ne……, vždyť je to jen fotbal!“
Zdeňku, za malé odhalení tvého soukromí děkuji a přeju hodně další radosti z výkonů tvých svěřenců.
Trenéra Zdeňka Maléře z TJVM U15 si dovolil vyzpovídat KS ;-)

/mal1.jpg

/u15-jaro-2018.jpg

/mal2.jpg

www.deza.cz
www.ifortuna.cz
www.lionsport.cz/
www.adidas.cz/
www.activecolour.com/
www.cscabot.cz
www.lvtrans.cz
www.valasskemezirici.cz
www.tsvm.cz
www.csad.cz
www.umrtvolky.cz
www.mlekarna-valmez.cz/
www.schott.com/
www.pneu-ukopeckych.cz/
www.robe.cz/
www.skalkalahudky.cz/