Víkendové výsledky Tréninkový plán Rozpis víkendových zápasů

A muži

Valašské Meziříčí - historie kopané ve městě - část 5.


Vážení sportovní příznivci!
Pokračující nezbytná vládní opatření stále neumožňují aktivní sportování. Proto vás i dnes zvu na nahlédnutí do historického okénka kopané v našem městě.

K mnoha informacím o tom, co bylo „první“ a „poprvé“ nám zcela jistě chybí údaje o historicky prvním derby.
Je neděle 13. září 1925 a fotbaloví příznivci se, po dobrém obědě, vydávají na valašskomeziříčské hřiště „Na Zádruze“. Za chvíli na něj vyběhne domácí S. K. Valašské Meziříčí a, již 5 let existující S. K. Vsetín.
Tady musím trochu upřesnit pro puntičkáře zabývající se historií kopané: Ve Vsetíně (nebo jak se říká na Valašsku „na Vsetíně“) se hrál fotbal již od r. 1905 v klubu Valašský fotbalový klub Vsetín. S. K. Vsetín, o kterém je v prvním derby utkání řeč, byl založen v r. 1920. Následně ve Vsetíně vzniklo a zaniklo několik klubů, které existovaly pod různými jmény a různě dlouhá období. (Dnešní FK Vsetín, který povstal až v r. 1995, se hrdě hlásí ke všem svým předchůdcům ve městě, což je chvályhodné).

Vraťme se však k prvnímu zápasu těchto soupeřů. Náboj vzájemných fotbalových zápolení se dá tušit. První utkání skončilo remízou: S. K. Valašské Meziříčí – S. K. Vsetín 2:2. Zcela jistě se i vy, stejně jako já, rádi potěšíte originální zprávou z týdeníku Radhošť: „V neděli sehrán zápas footbalový o primát Valašska mezi S. K. Vsetínem Ia a S. K. Valašské Meziříčí Ia. Hráno na nemožném terenu plném vody. Soudcoval pan kapitán Strava jako vždy výborně. Team vsetínský je nejlepší z těch, které u nás jsme poznali. Hráli pěknou hru, dobře kombinují a celkem nehrají surově. Jenom hráče Hlaváčka musel soudce vyloučit pro stálé poznámky na soudce. Vůbec mužstvu vsetínskému chybí trošku taktnější chování při zápasu. Skončeno 2:2. V půli naprostá převaha domácích. Ukázala se tu slabina traininku. Naši hráči cvičí denně na horní branku a tím se stalo, že přestřeleno mnoho krásných kopů. Pro obveselení byli u nás návštěvou i fanoušci ze Vsetína.“
No co říkáte, není tohle kouzelná reportáž?
Pokud se vám předchozí řádky zdály málo, nabízím přídavek. Dlouholetý člen našeho klubu Karel Ballner ve svých zápiscích zaznamenal:
„Také ještě „Na Zádruze“ došlo k prvému valašskému derby mezi S. K. Valašské Meziříčí a S. K. Vsetín. Za Vsetín tehdy hráli známí a zkušení hráči jako Weber, Hlaváček, Plucnar, Holub a jiní. Obránce Holub byl nevysoké, ale obtloustlé postavy, a že bylo po dešti, bořil se tento obránce až do půl lýtek do bahna a tudíž nebyl schopen pořádně odkopnout míč, zvláště když domácí fandové při jeho pokusu o odkop skandovali: ´Arture bim!´
Zápas skončil smírně 2:2. S mužstvem Vsetína bylo od té doby odehráno mnoho derby zápasů - jak mistrovských, tak také pohárových - a tato utkání se vždy těšila velkému zájmu obecenstva.

Rozmáčené hřiště „Na Zádruze“ předznamenává další doloženou historickou událost, o níž vám chci, v tomto pokračování našich společných toulek v minulém století, povědět.
Když už se konsolidoval hráčský kádr, byly sehnány dresy a míče, tak začaly problémy s hřištěm. Množily se stížnosti občanů města na „rámus, hulákání, povyk a pískání“. Došlo to tak daleko, že stížnost musela být otištěna v novinách. Abych však byl spravedlivý. Kdo by rád bydlel v blízkosti jediného hřiště ve městě? Mimo to obyvatelé Zádruhy nabídli řešení: „Myslíme si, že by se hluku dalo odpomoci přeložením hřiště na jiné, ovšem vzdálenější místo!“ Novináři týdeníku Radhošť vzápětí dodali první historickou zmínku o budoucí změně polohy hřiště S. K. Valašské Meziříčí: „Hřiště bude přeloženo vedle jatek (pozdější, dnes už neexistující, „Tatran“ na dnešní ulici Mikoláše Alše).

To je v dnešním pokračování odhalování minulosti našeho fotbalového klubu vše.

A pokud se odhodlám k příštímu pravidelně nepravidelnému povídání, podíváme se spolu na další premiéru – tentokrát první nedohrané utkání v historii klubu a dva rozdílné pohledy na ně. Dále vám dám návod, jak ve škole prosadit zakázaný sport a zjistíme, co dělali členové S. K. Valašské Meziříčí v zimě.
Karel Straka;-)
www.deza.cz
www.ifortuna.cz
www.lionsport.cz/
www.adidas.cz/
www.activecolour.com/
www.cscabot.cz
www.lvtrans.cz
www.valasskemezirici.cz
www.tsvm.cz
www.csad.cz
www.umrtvolky.cz
www.mlekarna-valmez.cz/
www.schott.com/
www.pneu-ukopeckych.cz/
www.robe.cz/
www.skalkalahudky.cz/